فونداسیون قسمتی از گلخانه است که میان گلخانه و زمین ارتباط برقرار می‌کند. هدف از این مسئله، محافظت از گلخانه در برابر نیروهای مختلف است. فونداسیون از گلخانه در برابر نیروهای باد، برف و هرگونه فشاری که از سمت بیرون به گلخانه وارد می‌شود، محافظت می‌کند. می‌توان آن را یکی از مهم‌ترین بخش‌های گلخانه دانست که وظیفه نگه‌داری و کنترل گلخانه را برعهده دارد. شرکت گلخانه ساز سپید الوند مفتخر است تا در این زمینه به شما کمک کند. تیم ما باتجربه چندین‌ساله خود توانسته است از موفق‌ترین گلخانه سازان در تهران و حومه باشد. در ادامه به بررسی فونداسیون گلخانه و اجزای مختلف آن می‌پردازیم.

فونداسیون یا پی قسمتی از گلخانه است که سازه روی آن قرار می‌گیرد. مسطح بودن زمین برای پی مهم است چرا که نقش فونداسیون برقرار کردن ارتباط با زمین به‌صورت دقیق و استاندارد است. یکی از وظایف گلخانه سازان، ساخت اصولی پی برای گلخانه است. شرکت گلخانه ساز سپید الوند برای برقراری ارتباط میان اجزا گلخانه، بر اساس پلان‌های ساخت‌وساز پیش می‌رود. به همین دلیل برای نصب و احداث گلخانه خود می‌توانید به ما اعتماد کنید.

بنابراین فونداسیون کف‌سازی گلخانه است و به‌صورت زیرساختی عمل می‌کند. سازه روی آن مستقر می‌شود و به همین خاطر، از طرف اسکلت گلخانه فشار زیادی به پی وارد خواهد شد. در نتیجه الزامی است که فونداسیون گلخانه، تحمل وزن نیروهای وارده از بالا را داشته باشد. وقتی پی بر اساس استانداردهای لازم ساخته و طراحی نشده باشد، نیروهای وارده به زمین منتقل نمی‌شوند. به همین دلیل گلخانه تضعیف شده و در نهایت کل سازه تخریب می­شود.

فونداسیون گلخانه از مواد متفاوتی تشکیل شده است که جنس این مواد بسته به سبکی یا سنگینی سازه متغیر است. برای مثال در تهیه گلخانه‌های سنگین که اسکلت از وزن بالایی برخوردار است، از پی بتن‌ریزی شده استفاده می‌کنند. اما اگر اسکلت گلخانه سبک باشد، نیازی به بتن در فونداسیون نیست. الوار و تخته از دو مورد رایج برای فونداسیون سازه‌های سبک به شمار می‌روند. یکی دیگر از قواعد بسیار مهم در پی گلخانه استفاده از صفحات استایروفرم (پلی استیرین) است. کاربرد این صفحات در کناره‌های بیرونی فونداسیون است که از انتقال سرمای خاک به گلخانه جلوگیری می‌کنند؛ بنابراین وجود این صفحات در فصل زمستان از اهمیت بالایی برخوردار است و در مصرف سوخت برای گرم نگه‌داشتن گلخانه می‌کاهد.

انواع فونداسیون گلخانه

فونداسیون‌ها از نظر جنس و کارکرد به چند گروه تقسیم می­شوند که در ادامه قصد داریم به بررسی و تشریح آن ها بپردازیم. لازم به ذکر است، رعایت تمام نکات در مورد فونداسیون به دلیل اهمیت و ارزش بالای این قسمت از کار، از جانب تمام شرکت‌های گلخانه ساز، امری واجب و ضروری است. شرکت گلخانه ساز سپید الوند متناسب با شرایط اقلیمی و بسته به محل احداث از یکی از فونداسیون‌های زیر به‌منظور پی‌سازی گلخانه استفاده می‌کند.

فونداسیون فلزی

فونداسیون گلخانه از نوع فلزی را نمی‌توان مقاوم‌ترین نوع دانست اما بسته به شرایط می­تواند فونداسیون کارآمدی باشد. پس از خاک‌برداری و حفر گودال، میله‌های فلزی درون گودال‌ها قرار میگرند و مانند یک اسکلت بیرونی عمل می‌کنند. سپس گودال، با خاک پر شده و فونداسیون ساخته می‌شود.

فونداسیون چوبی

این نوع فونداسیون، مناسب گلخانه­هایی است که سازه کوچکی دارند. از نظر مقاومت، این فونداسیون استحکام پایینی دارد بنابراین کشش و تحمل تجهیزات سنگین را ندارد. از مزیت‌های خوب آن، می­توان به حفظ رطوبت برای گیاهان اشاره کرد.

فونداسیون بتنی / سیمانی

از مقاوم­ترین فونداسیون‌ها همین پی بتنی برای گلخانه است. فونداسیون بتنی یا سیمانی برای گلخانه‌های بزرگ کارایی دارند و کنترل وزن بالایی دارند. اما یکی از مواردی که استفاده از این نوع پی را محدود می‌کند، عدم حفظ رطوبت برای گیاهان است. وقتی رطوبت برای ریشه‌های گیاهان فراهم نباشد، ریشه‌ها و شاخ‌وبرگ گیاهان درهم‌تنیده و پیچ می‌خورند. همین مسئله باعث شده است که استفاده از گلخانه در آینده و کشت دوباره محصل در آن به مشکل بخورد. بااین‌حال فونداسیون دائمی یا بتنی، نوع مناسبی از پی برای گل‌های زینتی است.

مزایای فونداسیون گلخانه

پیش‌تر اشاره کردیم که فونداسیون گلخانه ارتباط گلخانه با زمین را برقرار می‌سازد؛ بنابراین محکم بودن پی برای ساخت یک گلخانه مقاوم بسیار مهم است. وقتی پایه‌های فونداسیون ضعیف باشد، در اثر ساده‌ترین طوفان‌ها گلخانه آسیب‌دیده و تخریب می‌شود؛ بنابراین بسیار اهمیت دارد که فونداسیون گلخانه شما قابلیت کنترل فشار را داشته باشد. شرکت گلخانه ساز سپید الوند متناسب با محل احداث و بررسی مکان شما، از باکیفیت‌ترین تجهیزات و استانداردهای لازم اقدام به احداث گلخانه شما می‌کند.

در ادامه به بررسی برخی از مزایای فوندانسیون گلخانه می‌پردازیم:

  • با کمک فونداسیون گلخانه، طول عمر سازه شما بیشتر می‌شود. چرا که فونداسیون، مانند یک‌پایه، سازه را به زمین متصل نگه می‌دارد. وقتی ارتباط سازه با زمین از طریق فونداسیون برقرار باشد، سازه در اثر فشارها و شرایط جوی تخریب نشده و پابرجا می­ماند.
  • ازآنجایی‌که فونداسیون روی سطح صاف ساخته می‌شود، بنابراین مونتاژ گلخانه راحت­تر انجام می‌شود.
  • وقتی فونداسیون طبق استانداردها و اصول پی‌سازی انجام شده باشد، شما مطمئن خواهید بود که سازه‌ای مقاوم دارید. در نتیجه اسکلت گلخانه سالم می‌ماند و فونداسیون از بین نمی‌رود.
  • وقتی کف گلخانه با کف‌پوش پوشیده شده باشد و فونداسیون بر اساس قواعد درست بنا شده باشد، زهکشی به‌خوبی صورت می‌گیرد. به همین دلیل یک فونداسیون خوب، فونداسیونی است که از وقوع رویدادهای غلط، جلوگیری کند.

مزایای فونداسیون گلخانه

انواع پی گلخانه بر اساس جنس و نوع کف

  1. آجری: برای زیرسازی گلخانه‌های شیشه‌ای یا سنگین می­توان از بلوک‌های سنگی یا آجری استفاده کرد.
  2. سکوی چوبی: پیش‌تر اشاره کردیم که این نوع فونداسیون گلخانه، مورد خوبی برای حفظ رطوبت است. ازآنجایی‌که زهکشی خوبی دارد و یک زیرساخت طبیعی محسوب می‌شود طرف‌داران زیادی دارد. اما نکته مهم درباره این نوع پی، عایق نبودن آن است. در فصول مختلف، سرما و گرما از کف گلخانه عبور می‌کنند.
  3. خاک فشرده: از جمله فونداسیون­های رایج همین مدل است. این نوع پی با کمک یک قاب به زمین مسطح متصل شده و از تحرک گلخانه جلوگیری می‌کند. با اینکه از فونداسیون‌های مقاوم محسوب نمی­شود و در صورت فشار زیاد ممکن است سازه و شیشه­ها شکسته شوند، اما مقرون‌به‌صرفه است. به همین دلیل برای گلخانه‌های کوچک قابل‌اجرا است.
  4. پایه چوبی: در این نوع فونداسیون، سطح زمین و گلخانه با یکدیگر تراز و مسطح می‌شوند. با اینکه در برابر طوفان‌های شدید جوی خیلی مقاوم نیست ولی از فونداسیون‌های ارزان و رایج است. برای تهیه این نوع فونداسیون از دولایه چوب با قطرهای 10-5 سانتی در زیر کف گلخانه استفاده می‌شود.
  5. سکوی بتنی: از مقاوم‌ترین فونداسیون گلخانه همین مدل است. البته می‌تواند از جنس سنگ یا سیمان نیز باشد. این نوع پی کاملاً مسطح است و برای گلخانه‌های سنگین بسیار کارایی دارد. با اینکه فونداسیون مقاومی محسوب می‌شود اما توصیه تیم سپید الوند این نوع فونداسیون نیست. چرا که از انتقال رطوبتی به داخل گلخانه جلوگیری کرده و در تابستان دمای گرم و در زمستان دمای سرد را به محیط منتقل می‌کند.

ارتباط کف و فونداسیون گلخانه

کف قسمتی از گلخانه است که در ارتباط با فونداسیون است. فونداسیون گلخانه به‌عنوان یک زیرساخت با بخش‌های رویی در ارتباط است. وقتی کشت گیاهان در گلخانه به‌صورت کشت در خاک باشد، کف گلخانه باید کاملاً زهکشی شده باشد و علف­های هرزی که روی زمین روییده‌اند، جدا شوند. در این صورت هوا از زمین به خاک ارتباط راحت‌تری پیدا می‌کند و عمل زهکشی بهتر صورت می‌گیرد.

به همین منظور می‌توان برای ساخت کف گلخانه، از سیمان استفاده نمود. به دلیل تخلخل بالایی که میان‌دانه‌های سیمان وجود دارد، عمل زهکشی به‌خوبی صورت می‌گیرد و ازآنجایی‌که ذکر کردیم فونداسیون رابط زمین و گلخانه است، ارتباط با زمین نیز برقرار می‌شود.

اجزا مهم در سازه‌های گلخانه

برای ساخت یک گلخانه نیاز است که ارتباط میان اجزا به‌خوبی صورت بگیرد. وقتی فونداسیون به تجهیزات اسکلت به‌خوبی متصل شده باشد، شما یک سازه مقاوم خواهید داشت. کمان‌ها، پیچ‌ومهره و گیره‌ها، قطعه‌های حمایت‌کننده جانبی و لوله‌های فونداسیون، از جمله تجهیزات مهم در ساخت و احداث یک سازه مستحکم هستند. کمان‌ها از بخش‌های مهم یک سازه گلخانه‌ای محسوب می‌شوند. رابطه بین کمان‌ها و انت های کمان، به‌گونه‌ای است که خم کردن آن ها اهمیت بالایی دارد. برای اینکه کمان‌ها در لوله‌های فونداسیون فرورفته و محکم می‌شوند. پیچ‌ومهره از دیگر تجهیزات مهم در برپا نگه‌داشتن یک سازه و حفظ آن با فونداسیون گلخانه هستند. وقتی کمان‌ها به لوله‌های فونداسیون متصل شدند، این پیچ و مهره‌ها هستند که آن ها را محکم کنار هم چفت می‌کنند.

انت های لوله‌های فونداسیون باید ارتفاع یکسانی داشته باشند تا اولاً سطح فونداسیون مسطح و صاف باشد و در نهایت نصب درب‌ها و تجهیزات راحت‌تر صورت بگیرد. جنس و کیفیت این تجهیزات در حفظ ارتباط میان زمین و گلخانه مهم است. کمک‌کننده‌های جانبی غالباً از جنس فولاد هستند و به‌منظور حفظ استحکام بیشتر، در چهارگوشه گلخانه نصب می‌شوند.

به‌طورکلی می‌توان گفت، هدف از اتصال تمام این موارد و برقرار کردن ارتباط میان آنها، ساخت یک سازه محکم و مقاوم در برابر شرایط جوی و فشارهای اطراف است. وقتی یک تیم گلخانه ساز تمام این قواعد را بر اساس اصول و استانداردهای لازم تدارک ببیند، فونداسیون گلخانه مقاوم بوده و گلخانه آسیب نمی‌بیند. شرکت گلخانه ساز سپید الوند در تلاش بوده تا با رعایت تمام پلان‌ها و تکنیک‌های صحیح، گلخانه‌ای امن برای صاحبان آن فراهم کند.

در آخر، فونداسیون گلخانه با سپید الوند

همان‌طور که اشاره کردیم، برای داشتن یک گلخانه مقاوم نیازمند سازه‌ای مستحکم در برابر عوامل بیرونی هستیم. ارتباط فونداسیون گلخانه و اسکلت بیرونی به‌قدری قوی است که در صورت بروز هرگونه مشکل برای فونداسیون، سازه نیز آسیب می‌بیند. به همین منظور، اگر شما هم به دنبال یک تیم قوی در تهیه و نصب گلخانه هستید می‌توانید به شرکت گلخانه ساز سپید الوند اعتماد کنید.

شرکت ما با کسب رضایت از سمت مشتری و رعایت تمام قوانین در هنگام نصب، مفتخر بوده تا در تهران و حومه، دست به تولید گلخانه‌هایی مقاوم بزند. رعایت تمام پلان‌ها هنگام ساخت یکی از ویژگی‌های خوب متخصصین و نصابان ما است. از اعتماد شما سپاس گزاریم.