ژنراتور گلخانه یکی از مهم‌ترین اجزای گلخانه‌های مدرن به شمار می‌رود. با توجه به موارد مختلف در ساخت گلخانه و همچنین محصولات کشت شده در آن، باید از ژنراتور مناسب استفاده کنید. کاربردهای ژنراتور در گلخانه بسیار با اهمیت هستند و برای تولید محصولا با کیفیت، حضور آن‌ها در محیط گلخانه ضروری است.

نوع ژنراتوری که برای گلخانه انتخاب می‌کنید، به عوامل مختلفی بستگی دارد. همچنین باید ویژگی‌های آن، متناسب با نوع گلخانه و محیط باشد. زمانی که اقدام به ساخت گلخانه می‌کنید، باید تمام دستگاه‌ها و مواد مورد نیاز برای آن را بدانید و آن‌ها را متناسب با مساحت و محصولات مورد کشت در گلخانه انتخاب کنید. انتخاب ژنراتور گلخانه نیز از این قاعده مستثنا نیست و باید بر اساس نیازی که به انرژی دارید، یک ژنراتور مناسب را خریداری کنید. در این مقاله از سپید الوند، به بررسی ژنراتور در گلخانه می‌پردازیم و اهمیت و کاربرد آن را مطالعه خواهیم کرد.

گلخانه و تجهیزات مورد استفاده در آن

گلخانه‌ها، فضاهای سرپوشیده‌ای هستند که در آن‌ها انواع مختلفی از گل‌ها و گیاهان کشت می‌شود. بر اساس هدفی که از ساخت گلخانه‌ها وجود دارد،‌ ابزار و تجهیزات مختلفی در آن‌ها به کار می‌رود. برخی از این تجهیزات، در همه گلخانه‌ها مورد استفاده نیستند؛ اما برخی دیگر مانند ژنراتور، در تمام گلخانه‌ها باید وجود داشته باشد. این ژنراتورها باید متناسب با عواملی مانند مساحت گلخانه، گیاهان موجود در آن و دیگر موارد تهیه شود.

گلخانه‌ها بر اساس نوع محصولات مورد کشت و همچنین ظاهر آن‌ها، به دسته‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. گلخانه‌ها بر اساس محصولات تولیدی عبارتند از: سبزی و صیفی‌جات، گل‌ها و گیاهان زینتی، قارچ و درختان و گیاهان میوه‌های فصلی. برای تولید هرکدام از این محصولات، باید از تجهیزات مناسبی استفاده کرد تا تولید آن‌ها به درستی پیش برود.

همچنین، گلخانه‌ها بر اساس کاربردی که از آن‌ها می‌شود نیز به چهار دسته گلخانه‌های تحقیقاتی، آموزشی، تجاری و تفریحی دسته بندی می‌شوند. در گلخانه‌های تحقیقاتی، مساحت کمتر است؛ اما از تجهیزات بیشتر و تخصصی‌تری در آن‌ها استفاده می‌شود. در گلخانه‌های آموزشی نیز نیاز به تجهیزات زیادی است. غالبا با توجه به تجهیزات و وسایل مورد استفاده در گلخانه، محصول مورد کشت و یا مساحت گلخانه که معمولا زیاد است، اقدام به خرید تجهیزات می‌کنند. در تمام این گلخانه‌ها، برای تولید برق و انرژی کافی از ژنراتور گلخانه استفاده می‌شود. در سپید الوند، برای ساخت انواع گلخانه‌ها از تجهیزات به‌روز و مدرن استفاده می‌شود و از ژنراتورهایی با توان تولید برق بالا بهره می‌برند.

کاربرد ژنراتور گلخانه

در گلخانه‌ها، تجهیزات زیادی به کار می‌روند. برخی از این تجهیزات غیرضروری هستند و برای بهتر شدن محصولات از آن‌ها استفاده می‌شود. در کنار این موارد،‌ بسیاری دیگر از تجهیزات برای گلخانه‌ها، واجب و ضروری هستند و برخی از آن‌ها نیز با نیروی برق کار می‌کنند. برای تامین برق گلخانه، امکان استفاده از برق شهری نیز وجود دارد؛ اما استفاده از آن صرفه اقتصادی ندارد. برای نیروی برق در گلخانه‌ها، بهترین کار استفاده از ژنراتور است.

ژنراتورها انواع مختلفی دارند و هرکدام از آن‌ها برای تامین مساحت مشخصی از گلخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. وقتی گلخانه دارای مساحت زیادی باشد، برای تامین برق آن، نیاز به ژنراتور گلخانه بزرگتری خواهید داشت تا بتواند برق تمام تجهیزات را در طول شبانه روز فراهم نماید.

از جمله مهم‌ترین تجهیزات و وسایلی که در گلخانه‌ها استفاده می‌شوند، تجهیزات سرمایشی، گرمایشی و همچنین برخی از وسایل آبیاری هستند که با استفاده از برق کار می‌کنند. برای تامین برق این تجهیزات،‌ از ژنراتور گلخانه استفاده می‌شود.

برای پرورش محصولاتی که در فصل سرما قابل رشد نیستند، باید از هیتر و بخاری در گلخانه استفاده کرد. با توجه به سرمای زیاد هوا در فصول سرد سال و نیاز به گرمای زیاد در داخل گلخانه، باید با توجه به مساحت و حجم گلخانه از هیتر و بخاری استفاده کنید. هیتر‌ها انواع مختلفی دارند؛‌ ولی نوع برقی آن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. تامین گرمای این وسایل،‌ نیازمند ژنراتوری با قدرت تولید برق بالا است تا بتواند در طول 24 ساعت شبانه روز بدون توقف کار کند. به علاوه، دستگاه‌های مه پاش هم در گلخانه‌ها از جمله تجهیزات بسیار مهم هستند که با استفاده از برق کار می‌کنند.

کاربرد ژنراتور گلخانه،‌ تامین نیروی برق در داخل گلخانه برای تجهیزات مختلف است. در کنار این کاربرد مهم، از ژنراتور برای روشنایی نیز استفاده می‌شود. برخی از گیاهان نیاز به نور زیاد دارند؛‌ به همین دلیل،‌ با استفاده از ژنراتور می‌توانید برق مورد نیاز برای تامین نور مصنوعی را تامین کنید. برای این کار، باید از یک ژنراتور پرقدرت استفاده کنید.

از طرف دیگر، برای تهویه هوای درون گلخانه، حتما باید از یک فن مناسب استفاده کنید تا هوای درون فضای گلخانه همواره تازه باقی بماند. استفاده از تمام این تجهیزات، باید بر اساس مساحت گلخانه باشد تا با استفاده از آن، از تجهیزات و ابزار مناسبی استفاده کنید. پس از انتخاب تجهیزات، باید یک ژنراتور گلخانه متناسب با تجهیزات خریداری شده تهیه کنید تا بتواند برق مورد نیاز آن‌ها را فراهم کند. این ژنراتورها، باید ویژگی‌های مختلفی داشته باشند.

ویژگی‌های ژنراتور گلخانه و انواع آن

ژنراتورهای گلخانه، با توجه به حجم و مساحت و همچنین تجهیزات مورد استفاده باید ویژگی‌های مختلفی داشته باشند. مهم‌ترین ویژگی که یک ژنراتور باید داشته باشد این است که از توان بالایی برخوردار باشد تا بتواند بدون توقف و به صورت 24 ساعته فعالیت کند. از طرفی، استفاده از ژنراتور برای صرفه جویی اقتصادی در مصرف برق است؛‌ بنابراین نباید هزینه نگهداری و مصرف نیروی زیادی داشته باشند.

ژنراتورها انواع مختلفی دارند که باید براساس نیاز گلخانه و توان مصرفی تجهیرات موجود در آن خرید و مورد استفاده قرار بگیرند. این ژنراتورها،‌ با استفاده از سوخت‌های مختلف کار می‌کنند. شما می‌توانید از موتور برق بنزینی و یا گازی برای تولید برق گلخانه خود استفاده کنید. هرکدام از آن‌ها، توان مشخصی از برق را برای گلخانه تولید می‌کنند. با توجه به این که تجهیزات موجود در گلخانه چه تعداد هستند و همچنین برای هرکدام از آن‌ها چه مقدار نیروی برق لازم دارید، باید تصمصم بگیرید که کدام نوع از ژنراتورها برای گلخانه شما مناسب هستند. شرکت سپید الوند، با ساخت 0 تا 100 گلخانه، تمام تجهیرات مورد نیاز را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. در کنار این موارد، برای استفاده از انواع ژنراتور نیز می‌توانید با مشاوران این مجموعه توانمند در تماس باشید.

اهمیت استفاده از ژنراتور در گلخانه

ژنراتور گلخانه یکی از مهم‌ترین ابزار و تجهیزات درون گلخانه به شمار می‌رود. با توجه به این که در گلخانه تجهیزات بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید برای تامین برق مورد نیاز آن‌ها و همچنین برای روشنایی گلخانه، از ژنراتور استفاده کنید. ژنراتور در گلخانه مزایای زیادی دارد و به جای استفاده مستقیم از برق شهری می‌توان از آن استفاده کرد. با استفاده از ژنراتور گلخانه،‌ صرفه جویی زیادی در مصرف برق و هزینه گلخانه به وجود می‌آید.

شما می‌توانید با ثبت سفارش انواع مختلف گلخانه در شرکت گلخانه ساز سپید الوند، در سریع‌ترین زمان بالاترین کیفیت را دریافت کنید. این شرکت مفتخر است که با استفاده از تجهیزات به‌روز و مدرن، بهترین گلخانه‌ها را ساخته و در اختیار مشتریان قرار دهد.