گلخانه چیست؟

گلخانه محیطی مناسب برای فراهم کردن شرایط اقلیمی متناسب با انواع گیاهان است. تکنولوژی گلخانه به کمک گیاه­شناسان آمده تا از گیاهان در برابر تغییرات شدید محیطی از جمله سرما، تابش نور خورشید، آفات و گرد و خاک محافظت کنند.

از نظر محیطی، مکانی اسکلت بندی شده است که با کمک نصاب گلخانه ساخته می­شود. سقف این مکان به دلیل انتقال نور به محیط داخلی، باید شفاف باشد. در این محیط سر پوشیده، تمام شرایط اقلیمی مورد نیاز گیاه فراهم است. دما، رطوبت، نور و مقدار CO2 از مواردی هستند که همواره در این مکان بررسی و کنترل می­شوند. نصاب گلخانه با کمک وسائل چوبی و فلزی، اسکلت گلخانه را می­سازد.

رشد و پرورش گیاهان در شرایط و محیط کنترل شده از اهداف احداث گلخانه است. این عمل مانند هزاران کار دیگری که بشر انجام می­دهد، به پشتوانه­ علمی نیاز دارد. گیاهان برای رشد نیازمند شرایط جوی و محیطی خاص خود هستند. هدف از احداث گلخانه رشد و پرورش گیاهانی است که برای نمو نیازمند دما، رطوبت و خاک مناسب هستند. اصولا شرایط جوی برای رشد این دسته از گیاهان، بیرون از این محیط فراهم نیست. بنابراین متخصصان گیاه­­شناسی با کمک افراد توانمند که نصاب گلخانه هستند، دست به احداث سازه­های بزرگ می­زنند. نصب و ساخت گلخانه به متخصصان گیاه­شناس کمک می­کند تا شرایط رشد و نمو گیاهانی که در خارج از محیط گلخانه، سازگار با شرایط آب­وهوایی نیستند را فراهم کنند.

مزایای گلخانه

 • گلخانه­ ها در کاهش مصرف آب موثر هستند.
 • استفاده از آفت ­کش­ها و قارچ کش­ها موثرتر و راحت­تر خواهد بود.
 • تولید انواع گیاهان در تمامی فصل­ها افزایش می­یابد.
 • شرایط برای گیاهان و میوه­هایی که در محیط جوی باز آسیب­پذیر هستند بهتر می­شود.
 • کشت­های عمودی، هیدروپونیک، آیروپونیک و کشت­های مدرن و پیشرفته­تر با گلخانه امکان پذیر است.

و چندین موارد دیگر که شما با کمک نصاب گلخانه و انتخاب مکانی خوب برای گیاهان، می­توانید محصولات سالمی تولید کنید.

نکات مورد توجه نصاب گلخانه در احداث آن

 1. محل احداث گلخانه

نصب گلخانه باید در مکانی صورت بگیرد که از شرایط جوی خوبی برخوردار باشد. بررسی و کنترل عرض جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا از موارد مهم این مسئله هستند. همانطور که می­دانید هرچقدر از سطح دریا بالاتر برویم، به دلیل افزایش ارتفاع، رطوبت و سردی نیز بالا می­رود. احداث گلخانه در این مکان ایده جالب و خوبی نخواهد بود، چرا که شرایط گرم کردن آن سخت­تر خواهد شد. محیط گلخانه باید گرم و مناسب رشد گیاهان باشد، با سرما گیاهان از بین خواهند رفت.

از طرفی، همین مسئله درباره عرض­ها و ارتفاع­های پایین­تر هم هست. گرمای سطح زمین در صورت بالا بودن نه تنها برای گیاه خوب نیست، که به آن­ها آسیب نیز می­زند. با نگاه دقیق­تر و جامع­تر به این مسئله، خواهیم فهمید که برای نصب گلخانه نیازمند محیطی هستیم که قدرت تابش نور خورشید بالا نباشد. افزایش شدت در نور خورشید، نقش مستقیمی در نابودی گیاهان خواهد داشت. یک گیاه­شناس با بررسی این موارد با نصاب گلخانه صحبت می­کند و از او در ساخت آن کمک می­گیرد.

 1. دسترسی به امکانات

برق، سوخت و امکانات حمل و نقلی در زمان احداث باید مورد توجه قرار بگیرند. محل نصب گلخانه باید به شهر نزدیک باشد. بازار مصرف یکی از موارد مهمی است که  در هنگام ساخت گلخانه باید به آن دقت شود. نصاب گلخانه برای احداث آن باید امکانات ارتباطی با محل احداث را داشته باشد و از طرفی ارزیابی­های اقتصادی برای گلخانه­داران بسیار مهم است.

 1. اسکلت گلخانه

یکی دیگر از موارد مهمی که هم برای صاحبان گلخانه­ و هم برای نصاب گلخانه اهمیت دارد، سازه آن است. این اسکلت باید در برابر عوامل خارجی مانند باد، باران، طوفان­های سیلابی ، تگرگ و برف مقاوم باشد. مقاومت فیزیکی سازه، از موارد مهم دیگری است که باید به آن توجه نمود. برخی وسائل مانند سایه­بان، گلدان­ها، لوله­ها و پوششش بیرونی گلخانه از اسکلت بیرونی آویزان هستند. به همین دلیل سازه نهایی باید بسیار مقاوم باشد. همانطور که پیش­تر اشاره کردیم سقف سازه باید شفاف باشد تا انتقال نور خورشید به خوبی صورت بگیرد. اسکلت بیرونی این سازه در گذر زمان تغییر کرده است. در گذشته نصاب گلخانه، آن را با چوب بنا می­کرده اما با گذر زمان استفاده از لوله­های PVC و فلزی در پروژه­های ساخت گلخانه افزایش پیدا کرد.

شرکت گلخانه ساز سپید الوند، مجهز به بهترین تکنولوژی­های ساخت سازه، با کمک مجرب ترین افراد نصاب گلخانه در تهران، به شما در تهیه و نصب گلخانه­های پیشرفته کمک خواهد کرد. اساس کار گروه ما، ساخت و ایجاد سازه­هایی با استقاومت بالا در برابر عوامل بیرونی است.

نصاب گلخانه سپید الوند

انواع فرم­های سازه با کمک نصاب گلخانه

 1. گلخانه­ های سیرکولار
 2. گلخانه­ های گاتیک
 3. گلخانه ­های قله­ای یا شیروانی
 4. گلخانه ­های تونلی

در ابتدا لازم است بگوییم تمام این فرم­ها در کشور ما اجرا نمی­شوند. بلکه متناسب با شرایط اقلیمی این اشکال اسکلتی متغیر هستند. به طور کلی در کشور ما بیشتر از سازه­های کمانی و قله­ای استفاده می­شود. طراحی­های متفاوت این سازه­ها و نصب آنها توسط نصاب گلخانه تنها به دلیل دست­یابی به بیشترین میزان نور است. در ادامه به شرح گلخانه­ های قله­ای می­پردازیم.

گلخانه­های قله­ای

از رایج­ترین فرم گلخانه­های موجود در ایران، همین سازه است. هزینه نصب این گلخانه نسبت به فرم­های دیگر بیشتر است. این سبک سازه در برابر برف بسیار مقاوم می­باشد. دیواره­های آن عمودی و سقف­هایی با شیب 30-25 درجه دارد. استفاده از این سازه مناسب مناطق سردسیری است. زیرا بالاترین میزان جذب نور متعلق به این نوع گلخانه­ است. نکته­ای که باید به آن توجه کنید این است که این نوع سازه به دلیل جذب بالای نور خورشید مناسب مناطق گرمسیر نیست.

همانطور که اشاره کردیم گلخانه­ های قله­ای از جمله سازه­های مورد استفاده در ایران هستند که به صورت تک واحدی یا چندواحدی ساخته می­شوند. در تهیه این سازه­ها شرکت گلخانه ساز سپید الوند موفق بوده تا در تهران چندین گلخانه بزرگ احداث کند. استفاده از سازه­های فلزی با کمک لوله­های مقاوم PVC و آلومینیومی به کمک ما آمده تا به شما در نصب و راه ­اندازی گلخانه کمک کنیم. تیم ما مجهز به افراد توانمند نصاب گلخانه است که با اصولی­ترین تکنیک­ها اقدام به ساخت آن می­کنند.

شرکت گلخانه ساز سپید الوند

شرکت ما با کمک مهندسین و نصابان خبره در زمینه نصب و ساخت گلخانه، در تلاش برای جلب اعتماد شما است. سعی کرده­ایم با کمک تکنیک­های جدید و به روز دست به تولید گلخانه­ های بزرگ در گوشه و کنار تهران بزنیم. اگر شما هم نیازمند نصاب گلخانه حرفه­ای می­گردید می­توانید به شرکت گلخانه ساز سپید الوند اعتماد کنید. سعی داریم در این مسیر همراه شما باشیم و در ساخت سازه­های دقیق و مهندسی شده شما را همراهی کنیم. در صورت نیاز به نصاب می­توانید از طریق شماره تماسی که در سایت قرار داده شده با ما در تماس باشید. از دقت و وقتی که برای مطالعه گذاشتید سپاس­گزاریم.