کاربردها و مزایای گلخانه، به گونه‌ای است که افراد زیادی روی آن سرمایه گذاری کرده و به این زمینه وارد شده‌اند. گلخانه‌ها انواع مختلفی دارند و هر کدام از این انواع گلخانه نیز برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پرکاربردترین نوع گلخانه، گلخانه تجاری یا صنعتی است که افراد می‌توانند آن را در زمین‌ های مختلفی احداث کرده و در آن، گیاهان گوناگونی را پرورش بدهند. هر کدام از انواع گلخانه‌ها، مزایای منحصر به فردی دارند و در موارد مهمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در این مقاله از سپید الوند، به بررسی مزایای گلخانه ها و همچنین معرفی انواع آن‌ها می‌پردازیم. استفاده از گلخانه، مزایا و معایب مختلفی دارد؛ ولی مهم‌ترین نکته در مورد کاربرد گلخانه‌ها، مراقبت دائمی از آن‌ها و همچنین مدیریت گلخانه توسط افراد متخصص و خبره است. گلخانه‌ها برای سودآوری ساخته و استفاده می‌شوند و در صورت مراقبت نکردن از آن، باعث از بین رفتن سرمایه خواهند شد.

انواع گلخانه و کاربرد های آن

با توجه به نوع استفاده‌ای که از گلخانه می‌شود، گلخانه‌ها به 4 دسته کلی تقسیم می‌شوند: گلخانه‌ های تحقیقاتی، گلخانه آموزشی، گلخانه خانگی و گلخانه‌ های تجاری یا صنعتی. برای ساخت هر کدام از این نوع گلخانه‌ها، سازه و مواد مختلفی نیاز است. همچنین،‌ برخی از این گلخانه‌ها، نیاز به سرمایه اولیه زیادی دارند و برای سرمایه گذاری چندان مناسب نیستند.

گلخانه تحقیقاتی؛ کاربردها و مزایای آن

یکی از انواع گلخانه‌ها، گلخانه تحقیقاتی است. این گلخانه، بیشتر برای محققان و افرادی ساخته می‌شود که روی گیاهان مختلف، خاک و آب و شرایط مناسب برای پرورش انواع مختلف گیاهان تحقیق و پژوهش می‌کنند. با توجه به امکانات بسیاری که در این نوع گلخانه به کار گرفته می‌شود و همچنین وجود آزمایشگاه و لوازم مخصوص در آن، برای ساخت آن به سرمایه اولیه زیادی نیاز است. از طرف دیگر، این محل صرفا برای تحقیق و پژوهش است و بازگشت سرمایه در آن وجود ندارد. دانشگاه‌ها و سازمان‌ های تحقیقاتی از گلخانه تحقیقاتی استفاده می‌کنند.

گلخانه آموزشی؛ کاربردها و مزایای آن

گلخانه آموزشی نیز مانند گلخانه تحقیقاتی، نیاز به ابزار و امکانات زیادی دارد؛ اما در این محل، برای دانشجویان، دانش آموزان و پژوهش‌گران تازه کار است تا بتوانند در آن، به صورت تجربی کار در گلخانه را یاد بگیرند. مزایای گلخانه آموزشی بیشتر شامل آموزش‌ها اصولی و اولیه کشاورزی و آشنایی با گیاهان برای دانشجویان است.

گلخانه خانگی؛ کاربردها و مزایای آن

نوع دیگری از گلخانه که در خانه‌ هایی با حیاط‌ های بزرگ و در اندازه‌ های کوچک ساخته می‌شوند، گلخانه خانگی است. این نوع از گلخانه، بیشتر برای پرورش گل‌ها و گیاهان در فضایی کوچک است و بعضی افراد نیز اقدام به کاشت سبزی‌ های خوراکی در این گلخانه‌ها می‌کنند. این گلخانه‌ها نیز صرفه اقتصادی نداشته و بیشتر برای زیبایی ساخته می‌شوند.

گلخانه تجاری؛‌ پرکاربردترین نوع گلخانه

یکی از بهترین و پرکاربردترین نوع گلخانه‌ ها، گلخانه تجاری است. این نوع گلخانه، مزایا و کاربرد های زیادی دارد. مزایای گلخانه تجاری، به گونه‌ ای است که همواره سرمایه گذاری‌ های بزرگی در این حوزه صورت می‌گیرد. سازه‌ های گلخانه تجاری انواع مختلفی دارد و هر کدام از این سازه‌ها برای شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی متفاوت، محصولات مورد کشت متفاوت و دیگر موارد کاربرد دارند.

ساخت گلخانه تجاری، در ابتدا نیاز به یک سرمایه اولیه بزرگ دارد؛ اما اگر گلخانه به درستی اداره شده و از آن مراقبت شود، در طول حداقل سه سال، به سودآوری رسیده و سرمایه افراد برمی‌گردد. کاربرد گلخانه تجاری بسیار گسترده است و در آن، امکان کاشت انواع گیاهان، سبزیجات و میوه‌ها وجود دارد.

گلخانه‌ها همچنین با توجه به نوع سازه‌ هایی که در ساخت‌ها به کار گرفته می‌شود نیز انواع مختلفی دارند. یکی از شناخته شده‌ترین نوع آن، گلخانه اسپانیایی است. همچنین سازه ایرانی گلخانه نیز برای ساخت انواع گلخانه کاربرد دارد و مزیت‌ های مختلفی نیز برای کاربران خواهد داشت.

مزایا و معایب کشت گلخانه‌ ای

ساخت گلخانه و استفاده از آن، مزایای بسیاری دارد. گلخانه، یکی از پرسودترین اختراعات انسان بوده که تاثیر آن، نه تنها بر بهبود محصولات کشاورزی؛ بلکه در صنعت غذا و زندگی انسان‌ها نیز دیده می‌شود. هرچند که این نوع کشت و استفاده از گلخانه، در کنار مزایای بسیاری که دارد، معایبی نیز خواهد داشت که باید به آن‌ها نیز توجه داشته باشید.

افزایش تولیدات در مساحت کمتر

یکی از مهم‌ترین و بهترین مزایای گلخانه این است که امکان تولید محصولات بیشتری را در محیطی کوچکتر فراهم می‌کند. در گلخانه، استفاده از روش‌ های نوین کشاورزی بسیار راحت‌تر است و تولید کنترل شده محصولات بهتر خواهد بود. همچنین، بدون استفاده از این روش‌ های مدرن مانند هیدروپونیک یا ایروپونیک نیز، در محیط گلخانه امکان تولید محصولات بیشتری در مقایسه با کشاورزی سنتی در هوای آزاد وجود دارد. با این سطح از تولیدات که در مساحت‌ های بسیار کمتر اتفاق می‌افتند، مشکل کمبود غذا تا حدود زیادی برطرف خواهد شد و یکی از مهم‌ترین مزایای گلخانه، یعنی حل مشکل غذا قابل دسترسی می‌شود.

کاهش مصرف آب و صرفه جویی در منابع

یکی دیگر از مزایای بسیار مهم گلخانه این است که مصرف آب محصولات به اندازه قابل توجهی پایین خواهد آمد. در روش‌ های نوین کشاورزی که در گلخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند، نیاز به استفاده زیاد از آب نیست و با مقدار بسیار کمتری آب، می‌توانید محصولات بیشتری را نیز تولید کنید. همچنین، استفاده از خاک حاصل خیز نیز در کشت گلخانه‌ ای لزومی ندارد و بدون آن نیز می‌توانید محصولات باکیفیت و زیادی را تولید کنید. مزایای گلخانه در صرفه جویی منابع، باعث می‌شود تا منابع آبی و خاکی بیشتری باقی بماند.

تولید محصولات در هر زمانی از سال

یکی از مشکلاتی که در کشاورزی سنتی و کشت در فضای آزاد با آن مواجه هستیم این است که امکان کشت محصولات در تمام فصول وجود ندارد. هر میوه یا گیاهی، در فصل مربوط به خودش رشد خواهد کرد و در فصل‌ های دیگر، کم‌یاب یا نایاب می‌شود. یکی دیگر از مزایای گلخانه، کشت نامحدود محصولات در هر زمان از سال است. با استفاده از امکانات کافی در گلخانه، می‌توانید محصولات خود را در تمام فصول کاشته و برداشت کنید.

از طرف دیگر، با توجه به این که ممکن است در برخی مناطق، امکان کشت محصولات نباشد؛ اما با استفاده از گلخانه، شما می‌توانید در هر منطقه جغرافیایی اقدام به ساخت گلخانه کرده و از مزایای آن بهره برداری کنید.

معایب استفاده از گلخانه برای کشت محصولات

مزایای گلخانه و استفاده و کاربرد آن‌ها بسیار زیاد است؛ اما در کنار این موارد، باید به برخی از معایب استفاده از گلخانه نیز اشاره کنیم. یکی از معایب گلخانه این است که در ابتدای کار، سرمایه زیادی برای ساخت و راه اندازی آن نیاز است. برخی از تجهیزات باید از نوع عالی و درست تهیه شوند تا با عملکرد مناسب به سود آوری گلخانه کمک کنند؛‌ در غیراینصورت، امکان بازدهی گلخانه وجود ندارد.

یکی دیگر معایب گلخانه، رسیدگی همیشگی به آن است. در کشت سنتی، نیازی به مراقبت دائم از محصولات نیست؛ اما در مقابل، در کشت گلخانه‌ ای شما باید همیشه مراقب گلخانه بوده و حواستان به تجهیزات آن باشد. ممکن است یک شب سرد زمستانی، تحهیزات گرمایشی به خوبی عمل نکرده و تمام محصولات از بین خواهند رفت.

در کنار مزایای گلخانه و معایب آن، اگر از تجهیزات و مدیریت درستی استفاده کنیم، سودآوری آن بسیار بالا خواهد بود.

مزایای گلخانه با بیشترین بهره‌وری

گلخانه‌ها، محلی برای کشت گیاهان به صورت کنترل شده هستند که مزایای بسیاری دارند. در این مقاله، در کنار معرفی انواع گلخانه و کاربرد های مهم آن‌ها، برخی از مزایای گلخانه را نیز مورد بررسی قرار دادیم. گلخانه باید با تجهیزات مناسب و به صورت اصولی ساخته شود تا کارايی مناسبی داشته باشد. برای ساخت یک گلخانه با کیفیت، باید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. اگر قصد ساخت گلخانه و استفاده از مزایای آن را دارید، می‌توانید به وبسایت سپید الوند مراجعه کرده و با انواع روش‌های ساخت و هزینه‌ های آن آشنا شوید.